دوشنبه, 23 مهر 1397
    /  4
عنوان : نظری بر پاركهای شهر ایلخچی
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۹ 
ساعت : ۹:۵۷:۵۵

امتیاز :  ۵/۰۰ |  مجموع :  ۱

نظری بر پارکهای شهر ایلخچی

فضای سبز، به عنوان بخشی از کالبد و بافت شهرها از دیرباز رابطه بسیار نزدیک و تنگاتنگی با زندگی مردم داشته است و در حال حاضر یکی از ضرورت های اجتناب ناپذیر خدمات شهری شهرداری ها می باشد و از مولفه های مهم نظام زیستی شهرها و نیازهای اساسی جامعه شهری تحت عنوان یک زیرساخت شهری محسوب می شود. بنابراین فضای سبز بایستی از لحاظ کمی و کیفی با نیازها و حجم فیزیکی شهر و متناسب با شرایط اکولوژیک ساخته و ایجاد گردد و این امر مستلزم وجود یک طرح تفصیلی و برنامه ریزی علمی و کارشناسی و خط مشی های صحیح است و متعاقب آن، فرایند پایداری فضای سبز نیز نیازمند مشارکت جمعی همه شهروندان در حفظ و نگهداری و خودداری از وارد کردن خسارت و صدمات می باشد چرا که شهروندان، استفاده کنندگان اصلی فضای سبز شهری بوده و اصولاً فلسفه ایجاد و توسعه فضای سبز، بهبود شرایط محیطی و ارتقاء سلامت جسمی و روحی شهروندان است.

1- پارک نهج البلاغه پارکی زیبا و خاص که با توجه به وضعیت توپوگرافی زمین (کوهپایه ای)از طراحی و اجرای متفاوت و خاصی برخوردار است و با وجود اختلاف ارتفاع وشیب زمین از تراس بندی های متعدد و اجرای پله های سنگی در ضلع غربی و جنوبی استفاده شده که زیبایی خاصی به پارک بخشیده است . وهمچنین در این راستا در ضلع شمالی آن آبشار تعبیه شده و آب جاری شده از بین صخره ها صدای آرامش بخش به شهروندان حاضر در پارک و منطقه می بخشد . همچنین آمفی تئاتر روباز در حال اجرا که زیبایی پارک را دو چندان میکند .در جهت رفاه شهروندان که حین تفریح و استراحت  بتوانند ما یحتاج خود را تهیه نمایند در ضلع غربی پارک مرکز خریدی با طراحی مدرن و زیبا در حال اجرا می باشد .

2- پارک شقایق پارکی با گلهای زیبا که در حدود 14000 متر مربع  مساحت دارد بر حسب نوع استفاده شهروندان و قرارگیری در آن منطقه از شهر از طراحی متفاوت و منحنی های مختلف  استفاده شده که پارک را از سایر پارکها متمایز میکند . سایر امکانات این پارک حوض ها و آبنماها – فضای بازی کودکان در مرکز پارک به شکل دایره و اطراف آن فضای سبز با نصب صندلی های مخصوص والدین در جهت کنترل هر چه راحت تر عزیزان خود و پیست اسکیت می باشد . مرمت ساختمان مرکزی پارک، زیبایی به پارک بخشیده و هم مکان هایی برای نگهبانی و بوفه و نمازخانه تهیه گردید .ضمنا در جهت تندرستی و استفاده بیشتر شهروندان ست های ورزشی در تمامی پارکها و فضاهای سبز محله ای نصب شده است .

3- پارک مسافر در ورودی ضلع غربی شهر در خیابان امام خمینی ( ره ) که هر روزه مسافرین زیادی را پذیراست،  پارکی با امکانات رفاهی و محوطه ای برای بازی کودکان نماز خانه و سرویس های بهداشتی مناسب است. علاوه بر داشتن فضاهای  مناسب برای مسافرین عزیز دارای فضای سبز زیبا نیز می باشد.

4- پارک ملت یکی از قدیمی ترین پارک های ایلخچی می باشد که اهالی و مسافران تعلق خاطر خاصی به آن دارند، امکانات رفاهی و شهر بازی موجود، پارک ملت را برای کودکان و والدین جذاب کرده است، همچنین کنده کاری های صورت گرفته بر روی درختان خشک موجود در پارک،  زیبایی خاصی  به پارک بخشیده است.

5- پارک محله ای میدان شهدا  واقع در  میدان شهدا  و  سایر پارکهای کوچک محله ای نیز از دیگر پارکها و فضاهای سبز ایلخچی می باشد.

 

روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری ایلخچیبازگشت           چاپ چاپ         
 
سایت پورتال شهرداری ایلخچی

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0