چهارشنبه, 1 خرداد 1398
عنوان : ارزش حجاب وعلت برتری چادر در حجاب
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۲/۰۷ 
ساعت : ۷:۵۵:۴۰

امتیاز :  ۵/۰۰ |  مجموع :  ۱

ارزش حجاب وعلت برتری چادر در حجاب

 

حجاب منحصر در چادر و حتى مانتو نیست، بلكه هر لباسى كه غیر از وجه و كفین (دست‏ها تا مچ) را بپوشاند وموجب تحریك و جلب توجه نامحرم نگردد كافى است ولى باید توجه داشت كه همان طور كه بقیه واجبات داراى مراتب مختلفى مى‏باشند حجاب نیز داراى مراتب خوب، متوسط و خوب‏تر است و چادر حجاب برتر بانوان محسوب مى‏ گردد.
حجاب دو فلسفه اساسى دارد كه با یكدیگر ارتباط تام دارند:
1- مصونیت زن در برابر طمع‏ورزى ‏هاى هوس‏بازان.
2- پیشگیرى از تحریكات شهوانى خارج از ضوابط و هنجارهاى الهى و تأمین سلامت و بهداشت معنوى جامعه.
حجاب با چنین نقش و كاركرد مهم و اساسى پیامى قاطع و كوبنده با خود دارد، و آن این است كه در برابر همه مردان اجنبى نوعى هشدار و اعلام «دور باش!» مى‏دهد،

بسیاری از حكمت‏ها و فلسفه ‏های حجاب امروزه روشن شده است:
الف) پوشش امری غریزی و فطری برای بشر است كاوش های باستان شناسی نشان می‏دهد كه از دیر زمان بشر در حد امكان نسبت به مساله پوشش اهتمام ورزیده است وهمه صاحبان ادیان نیز آن را سرلوحه عمل قرار داده ‏اند.
ب ) مستور بودن زیبایی ها و جذبه‏ های جنسی زن و مرد آنها را از معرض دید و طمع ورزی شهوت پرستان هرزه محافظت می‏كند و امنیت و بهداشت روانی جسمی آنان را تأمین می‏نماید.
ج ) برهنگی راهبر به سوی بی‏بند و باری و لجام گسیختگی جنسی است كه عواقب شوم و زیانباری دارد؛ از جمله:
1- گسترش فساد و ناهنجاری‏های اجتماعی.
2- شیوع بیماری هایی چون سفلیس سوزاك ایدز و... .
3-  سست شدن پیمان مقدس خانواده گسترش آمار طلاق و بالا گرفتن عقده‏های روحی در كودكان.
4-  زیاد شدن فرزندان نامشروع.
در هر صورت موضوعاتی نظیر:حفظ نظام اجتماعی ، بقائ نسل وخانواده، تامین سلامت فکری ، روحی - روانی افراد جامعه وفراهم نمودن بستری مناسب ومحیطی سالم برای پرورش وتکامل مادی ومعنوی انسان ، وبالآخره پرهیز از عواقب شومی که جوامع دیگر به دلیل رعایت ننمودن این قبیل محدوده ها گرفتار آن شده و یا در آن دست و پا میزنند ؛ نظام اسلامی را ملزم به اجرای این حکم ارزشمند الهی می دارد.
بدون شك، نبودن حریم بین زن و مرد و آزادى معاشرت‏هاى تعریف نشده و بى‏بندوبار (با آرایش‏هاى گوناگون)، هیجان‏ها و التهاب‏ هاى جنسى را فزونى مى‏ بخشد و تقاضاى برهنگى و سكس را به صورت یك عطش روحى و یك خواست سیرى‏ ناپذیر درمى ‏آورد.
اسلام به قدرت شگرف این غریزه آتشین توجه كامل داشته و تدابیر زیادى براى تعدیل و رام كردن این غریزه اندیشیده است و در این زمینه هم براى زنان و هم براى مردان، تكالیف خاصى معین كرده است. وظیفه مشترك زن و مرد این است كه چشم خویش را از نگاه به نامحرم بپوشانند و از نگاه شهوت ‏آمیز بپرهیزند؛ اما زنان - به خاطر جاذبه‏هاى بیش‏تر - وظیفه خاصى دارند و آن این كه بدن خود را از مردان بیگانه بپوشانند و در اجتماع با آرایش‏هاى تحریك‏آمیز، ظاهر نشوند و به جلوه‏گرى و دلربایى نپردازند تا زمینه انحراف مردان و به ویژه جوانان فراهم نشود.
لباس افراد جامعه و مخصوصاً لباس زنان نمى‏تواند به هر شكل و اندازه‏اى باشد و باید حد  داشته باشد. بى‏بندبارى در پوشش و لباس ، موجب بى‏ بندبارى در تحریك غریزه جنسى است. تحقیقات علمى در فیزیولوژى و روانشناسى در باب تفاوت‏ هاى جسمى و روحى زن و مرد ثابت كرده است كه مردان نسبت به محرك‏هاى چشمى شهوت‏انگیز، حساس‏تر از زنانند و برعكس زنان در مقابل محرك هاى لمسى حساسیت بیش‏ترى دارند.
خداوند سبحان، خطاب به پیامبر اكرم صلی‏ الله ‏علیه‏ و‏آله می ‏فرماید: «به مردان مؤمن بگو تا چشمان خود را از نگاه ناروا بپوشانند و فروج و اندامشان را محفوظ دارند، كه این بر پاكیزگی جسم و جان ایشان، بهتر است .
همچنین می‏فرماید: «به زنان و دختران خود و به زنان مؤمن بگو كه خویشتن را با چادرهای خود بپوشانند كه این كار برای آن است كه آنها به عفّت شناخته شوند تا از تعرّض و جسارت، آزار نكشند (در امنیّت كامل باشند) ؛ خداوند در حقّ خلق، آمرزنده و مهربان است.

با توجه به آیات قرآن مجید، به خوبی مشخص و معیّن می‏گردد كه هدف از تشریع وجوب حكم حجاب اسلامی دست‏یابی به تزكیه نفس، طهارت، عفّت و پاكدامنی جهت استحكام و گسترش امنیّت اجتماعی است.
و اِذا سَأَلْتُموهُنَّ مَتاعا فَسْئلوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ ذلِكُم أطْهَرُ لِقلوبِكُم و قُلُوبِهِنَ( احزاب، 53.)
چون نگاه نامحرم توسط مردان، باعث تحریك و تهییج جنسی آنان و در نتیجه منجر به فساد و ریشه‏كن نمودن امنیّت اجتماعی می‏شود، خداوند در كنار دستور حجاب و پوشش بدن به بانوان، مردان را نیز امر به حجاب و پوشش چشم داده و نگاه به نامحرم را بر ایشان، حرام كرده است.
«خواهرم! سرزمین جانت را با خورشید آگاهی روشن كن تا بر زوایای وجودت بتابد و آن‏چنان كه هستی خود را بشناسی، آنگاه دریابی كه حجاب باله‏های شنا به سوی سرچشمه هستی امنیّت فردی و اجتماعی كامل است و پوشش ‏های مهیّج وزنه‏ های سنگینی است كه زن را غریق ژرفای مهیب دنیا نموده، امنیّت خود و جامعه خویش را برهم می‏زند .

روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر ایلخچی

 


نمایش تعداد بازدیدها : 21

بازگشت           چاپ چاپ         
 
سایت پورتال شهرداری ایلخچی

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0