چهارشنبه, 1 خرداد 1398
عنوان : جمالی نژاد: آئین نامه نحوه سازماندهی مشاركت شهروندان در امور ایمنی و مدیریت بحران شهری تقدیم دولت شد
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۲/۲۲ 
ساعت : ۱۲:۱۶:۴۴

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

جمالي نژاد: آئین نامه نحوه سازماندهي مشاركت شهروندان در امور ايمني و مديريت بحران شهري تقديم دولت شد

 

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور از تهيه "آئين نامه نحوه سازماندهي مشاركت شهروندان در امور ايمني و مديريت بحران شهري و تعيين نقش و مسئوليت آنها در قالب سلسله مراتب شهري و فرآيند مديريت بحران با رويكرد پايدارسازي، آموزش، رسته بندي و تجهيز آنها " و تقديم آن با امضاي وزير كشور به معاون اول محترم رييس جمهوري براي طی مراحل قانونی تایید و تصویب در دولت خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، مهدي جمالي نژاد با بيان اين مطلب گفت: طبق مصوبه هیات محترم دولت پیرامون سند آسیب شناسی مدیریت بحران شهرداریها كه سال 96 تصويب و ابلاغ شد، سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور موظف به تهیه اين آئین نامه شد که پیش نویس آن پس از تشكيل جلسات و دریافت نظرات و پیشنهادهاي دستگاه های مختلف از جمله سازمان مديريت بحران، استانداریها، دستگاه های امدادی و ستادهای مدیریت بحران شهرداریها تهیه و تقديم دولت شد.

وی هدف اصلي از تهیه این آئین نامه را ساماندهی مشارکت شهروندان در امور ایمنی و مدیریت بحران و تعیین نظام مشخص در بین کلیه سازمان های بکارگیرنده نیروی داوطلب مردمی به منظور بکارگیری در فعالیت های مرتبط با مراحل چهارگانه مدیریت بحران ذكر نمود.

جمالي نژاد اضافه كرد:‌ قلمرو اين آيين نامه شامل تمامي سازمان ها و نهادهاي امدادي و عملياتي فعال در حوزه ايمني و مديريت بحران كشور از جمله جمعيت هلال احمر، شهرداريها و سازمانهاي تابعه و بسيج و ساير سازمانهاي داراي ماموريت مشخص در ايمني و مديريت بحران است.

وي افزود: نقش و مسئوليت قابل واگذاري به نيروهاي داوطلب متناسب با مراحل مديريت بحران، همكاري و مشاوره در امور كاهش اثرات و پيشگيري، آمادگي، مقابله، مشاركت در فرايند بازسازي و بازتواني پس از بروز حوادث در قالب سلسله مراتب شهري شامل محله، ناحيه، منطقه و شهر تعيين مي شود.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور همچنين گفت: به موجب يكي از بندهاي اين آيين نامه، در هنگام بروز حوادث و اعلام فراخوان استفاده از نيروهاي داوطلب براي مشاركت در فرايند امدادرساني كليه سازمان هاي مسئول و اعزام كننده نيروهاي داوطلب موظف به رعايت سياست ها و ابلاغيه هاي روساي شوراي هماهنگي مديريت بحران كشور، استان و شهرستان مطابق سطح حادثه اعلام شده مي باشند و ترتيب و نحوه اين هماهنگي به موجب دستورالعملي است كه پس از تصويب در شوراي هماهنگي مديريت بحران كشور ابلاغ مي شود.

جمالي نژاد همچنين اظهار كرد: رسته هاي موضوعي فعاليتهاي داوطلبين كه در اين آيين نامه مشخص شده، عبارت از "آموزش و ترويج فرهنگ ايمني"، "نظارت بر اجراي مقررات ايمني"، "هشدار و اطلاع رساني"، "ارزيابي و پشتيباني عمليات"، "امداد و نجات"، "آتش نشاني"، "امنيت و انتظامات"، "تدفين"، "مستندسازي حوادث و سوانح و "بازسازي و بازتواني" مي باشد.

وي اضافه كرد: به موجب يكي ديگر از بندهاي اين آيين نامه، سازمان بكارگيرنده موظف مي باشد قبل از هرگونه بكارگيري نيروهاي داوطلب، آموزش هاي مورد نياز را به داوطلب ارايه و به افرادي كه دوره هاي آموزشي را با موفقيت به پايان رسانده باشند، گواهينامه پايان دوره آموزشي و كارت عضويت دو ساله اعطاء نمايد.


نمایش تعداد بازدیدها : 3

بازگشت           چاپ چاپ         
 
سایت پورتال شهرداری ایلخچی

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0