چهارشنبه, 1 خرداد 1398
عنوان : ثواب قرائت قرآن در ماه مبارك رمضان
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ 
ساعت : ۱۳:۳۹:۱۳

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

ثواب قرائت قرآن در ماه مبارک رمضان

به فرموده پیامبر اسلام خواندن یک آیه از قرآن در این ماه مانند یک ختم قرآن است. به گفته علی بن ابیطالب خواب روزه دار عبادت است، سکوتش تسبیح است، دعایش پذیرفته و عملش دوبرابر است.

 در کتاب اخبار الرضا که به قلم شیخ صدوق به رشته تحریر درآمده روایتی از امام رضا(ع) نقل شده که بر اساس آن پیامبر اکرم(ص) در آخرین جمعه ماه شعبان خطبه ای را با عنوان خطبه شعبانیه برای مردم می خوانند.

در این خطبه پیامبر(ص) مردم را برای فرارسیدن ماه مبارک رمضان آماده می کنند که برخی از فرازهای این خطبه به این موضوع اشاره دارد که هر فردی درماه مبارک رمضان آیه ای از قرآن را تلاوت کند مانند این است که یک قرآن کامل را خوانده است.

در مفاتیح الجنان نیز به این موضوعات اشاره شده فردی که در ماه رمضان دو رکعت نماز نافله بخواند ثوابی برابر هفتاد رکعت نماز را در کارنامه خود ثبت می کند.

ویژگی ماه رمضان به گونه ای است که بهترین زمانها و ساعتها در این ماه قرار گرفته و مردم به ضیافت الهی دعوت شده اند و این گونه اهل کرامت و شبیه به فرشتگان می شوند.

همچنین شبهای قدر در ماه رمضان از اهمیت بسیاری برخوردار است و رسیدگی به یتیمان و افطاری دادن حتی با یک دانه خرما یا یک لیوان آب نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

همینطور در اسلام از رمضان با عنوان «ماه خدا» یاد شده است. از دیگر مزایای این ماه نسبت به ماه های دیگر این است که پیامبر اسلام فرموده است که در این ماه درهای جهنم به روی مردم بسته و درهای بهشت باز می شود. همینطور در روایاتی آمده است که در این ماه شیطان در عرش خداوند زندانیست و در روایاتی آمده است که در زنجیر گرفتار شده است. یکی از دلایل دیگری که ماه رمضان را بهبود بخشیده است نسبت به دیگر ماه ها نزول قرآن در این ماه است. 

روابط عمومی شهردای و شورای اسلامی شهر ایلخچی


نمایش تعداد بازدیدها : 5

بازگشت           چاپ چاپ         
 
سایت پورتال شهرداری ایلخچی

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0