چهارشنبه, 22 آبان 1398
عنوان : ایمنی در فصل سرما
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ 
ساعت : ۱۳:۴۵:۳

امتیاز :  ۵/۰۰ |  مجموع :  ۱

 

ایمنی در فصل سرما

رعایت چند نکته ایمنی قبل و حین استفاده از وسایل گاز سوز، می تواند از بروز بسیاری از حوادث تلخ و مرگبار جلوگیری کرده و درنتیجه به سلامت و حفظ جان شما و خانواده هایتان کمک کند.

توصیه می شود  قبل از نصب بخاری از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید .

استفاده از بخاریهایی که مجهز به سیستم کمبود اکسیژن (ODS) بسیار با اهمیت است.
همچنین  بررسی نشتی گاز از اتصالات مهم است که این کار را میتوانید با استفاده از کف آب و صابون انجام دهید.

براطمینان از مکش مناسب دودکش ها بسیار تاکید شده به طوری که  تست مکش دودکش ها قبل از نصب لوله دودکش بخاری ضروری است .

این کار ساده را میتوان با روشن کردن یک تکه روزنامه و قرار دادن آن روبروی لوله دودکش انجام داد در صورتیکه دودکش بخاری درست کار کند باید شعله آتش را به سمت خود بکشاند.

یک نکته : شاید دودکش شما سال پیش درست سرویس داده باشد ولی این ملاک نیست زیرا امکان دارد در طی این یک سال که از بخاری استفاده نکرده اید جسم خارجی درون دودکش قرارگرفته یا کلاهک افتاده باشد.

همچنین توصیه می شود  تمام شیلنگ ها  با بست استاندارد به شیر ها و لوله های گاز نصب شده باشد.

تاکید می شود تمام شیرهای مرتبط به وسایل گاز سوز باید مجهز به سر شیر باشند تا در صورت حادثه به سرعت بسته شوند.

بدون هماهنگی و اطلاع همسایه ها اقدام به قطع شیر اصلی گاز واحدهای دیگر نکنید زیر بعضی از خانوادها از وسایل گاز سوزی استفاده میکنند که مجهز به ترموکوپل نیست مانند سماور گاز و به یک بار بازو بسته کردن شیر شعله خاموش و گازدر واحد منتشر میشود.

 درصورتیکه وسایل گرمایشی را روشن کردید و احساس سنگینی و سر درد کردید  آن را جدی بگیرید و به بررسی و چک وسایل گاز سوز و سیستم گاز منزل اقدام کنید.

همچنین لازم است تا  درفصل سرما از پوشاندن تمام درز درب و پنجره به بهانه گرمترشدن خانه خوداری کنید .

 قبل از روشن کردن وسایل گاز سوز به بالای پشت بام رفته و از وجود کلاهک H مطمئن شوید. (برای دودکش های معمولی یا بدون فن) و  در صورت نیاز به مشورت میتوانید با اتش نشانی ویا امداد کار تماس بگیرد.

بهتر است  از سالم بودن شیلنگ وسایل گرمایشی اطمینان حاصل شود شاید در طول یک سال گذشته پوسیده شده و دوام خود را از دست داده باشند.

استفاده از وسایلی گاز سوزی که دودکش آن از شیشه و دیوار بیرون داده شده مجاز نیست ، وزش یک باد شدید میتواند مانع از مکش دودکش شود چرا که این دودکش ها مکش مناسب ندارند و خطر گازگرفتگي را تشدید می کنند.

 ما خانوادهایی ایرانی عادت داریم که شب کله پاچه را برای صبحانه بار بزاریم و تاصبح اجاق گاز روشن بماند این کار باتوجه به تغییر ساختار خانه ها از جمله بکار بردن درب وپنجرهای دو جداره و بدون درز و درنتیجه کمبود اکسیژن و نشر گاز CO خطرناک است.

 لازم است تا  دریچه های کوچکی که 30سانتیمتر زیر سقف آپارتمانهای شما تعبیه شده که دریچه های تامین هوای وسایل گاز سوز است هرگز مسدود نشوند.

یادآور می شود  لوله های قابل انعطاف یا خرطومی که اشتباها بعنوان رابط دودکش استفاده میشوند، دودکش نیستند ، امکان اتصال و چفت و بست کامل آنها به وسیله گازسوز و دودکش دیوار وجود ندارد و همچنین به آسانی سوراخ های ریزی در بدنه لوله ایجاد میشود و گاز CO یا مونواکسیدکربن از محل اتصالات و این سوراخ های ریز، نشت میکند.

روابط عمومی شهرداری ایلخچی

 

 


نمایش تعداد بازدیدها : 24

بازگشت           چاپ چاپ         
 
سایت پورتال شهرداری ایلخچی

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0