چهارشنبه, 22 آبان 1398
عنوان : پساب‌های خانگی و راهسازی فاضلاب معضلی برای بهداشت شهری
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ 
ساعت : ۸:۷:۵

امتیاز :  ۵/۰۰ |  مجموع :  ۱

پساب‌های خانگی و راهسازی فاضلاب معضلی  برای بهداشت شهری
 
‌رهاسازی فاضلاب و پساب های خانگی در معابر نقاطی شهری مشکل جدیدی نیست بلکه معضلی هست که سال هاست شهروندان با آن دست به گریبان هستند.
‌بوی بد ناشی از گندیدگی جوی های معابر در اکثر نقاط ومحلات فقط بخش کوچکی از معضلات ناشی از آغشته شدن کف کوچه ها و خیابان ها به پساب های خانگی و فاضلاب است‌.
هرچند اغلب مردم فاضلاب ناشی از شستشوی حیاط یا ناشی از ظرفشویی، آشپزخانه و روشویی را به عنوان فاضلاب نمی شناسند، اما این موارد جز فاضلاب بوده و رها کردن آنها در محیط می تواند موجب شیوع انواع بیماری‌های واگیر شود‌.
رفتار عده ای که از اصول شهروندی غافل و صرفا شهرنشین هستند در کنار کمکاری نهادهای مختلفی که در راستای ساماندهی فاضلاب خانگی باید فعال باشند، دامنه معضل رها سازی فاضلاب را که در گذشته مختص مناطق حاشیه شهر بوده به مناطق مرکزی شهر کشانده است.
‌در شهر ایلخچی هدایت پساب های خانگی علاوه بر مشکلات بهداشتی، برای کشاورزان نیز مشکلاتی ایجاد کرده و موجب وارد آمدن خسارت به مزارع مخصوصا در زمان بارش باران می شود. 
موضوعی که آنقدر اهمیت دارد بصورتی که قانونگذار متخلفان در این زمینه را مستحق به پرداخت جزای نقدی در قانون مجازات و حتی حبس از ۳ ماه تا یک سال نیز برای عاملان آن دانسته است‌.
این عمل علاوه بر نازیبایی و آلودگی بصری شهر، باعث آلودگی آب و خاک و شیوع بیماری می‌شود‌.
شاید تمام نگاه ها را متوجه شهرداری می‌بینیم ولی شهرداری متولی برخورد با متخلفانی که فاضلاب خانگی خود را در معابر رها می کنند، نیست و هیچ وظیفه، قانون و یا الزام و یا برنامه ای برای ساماندهی فاضلاب شهری برعهده این دستگاه نیست ولی در عوض سازمان حفاظت از محیط زیست و مراکز بهداشت الزامات قانونی در این خصوص داشته و می بایست از افرادی که نسبت به رها‌سازی فاضلاب خانگی در معابر اقدام می کنند به دستگاه قضایی شکایت کنند‌.
طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود جرم محسوب می گردد و مرتکبین چنانچه طبق قوانین خاص مشمول مجازات شدیدتری نباشند به حبس سه ماه تا یکسال محکوم خواهند شد‌.
روابط عمومی شهرداری ایلخچی

نمایش تعداد بازدیدها : 9

بازگشت           چاپ چاپ         
 
سایت پورتال شهرداری ایلخچی

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0