پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

يکشنبه, 3 شهريور 1398

پاسداشت اصحاب جهاد

گزارشی از اقدام جهادي شهرداري«خوي» براي پاسداشت اصحاب جهاد:

از باکري شهردار مُلک مَلَک؛ به شهرداري خوي....
     
   
 دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۱   حال و روز شهر فرق كرده است، دو تن از اصحاب كربلايي آقا مهدي، جايگاه ويژه‌اي در قلوب مردم شهر پيدا كرده‌اند. دوباره در شهر عطر و بوي كربلايي‌هاي لشكر عاشورا پيچيد...


هنگامي كه نقطه تپه مشرف به شهر انتخاب شد، كسي باور نمي‌كرد بتوان در مدت كوتاهي يك منطقه بياباني ناهموار را با اين سرعت براي ميزباني تشييع و خاكسپاري پيكرهاي مطهر دو تن از شهداي گلگون‌كفن آماده کرد. 

ماجرا از آنجا آغاز شد كه پيرو پيگيري‌هاي مردم و مسئولين شهرستان خوي، سردارسيدمحمد باقرزاده فرمانده كميته جستجوي مفقودين، با خاكسپاري پيكرهاي طيبه دو شهيد گمنام در سالروز شهادت حضرت فاطمه زهراسلام الله عليها (ششم ارديبهشت‌ماه سال جاري) موافقت نمود، اما هنگامي كه در مورد مشكلات محل تدفين و نبود جاده و اتفاقات زيستي-رفاهي و ديگر زيرساخت‌هاي مورد نياز به ايشان گزارش داده شد، خطاب به مسئولين شهر خوي اينگونه نوشت: 

«آقاي مهدي باکري فرمودند:
سريع جاده‌‌سازي، آب، برق، (آب ولو با تانکر و منبع ثابت) تامين شود.
درختکاري در حد مقدورات انجام گيرد.
تا قبل از تدفين موارد انجام شود.
جهت قبله نيز مراعات گردد.
با توکل به خداوند سبحان
۲۲/۱/۹۱ - باقرزاده» 

افتخار اين ميزباني آن‌چنان مسرت‌بخش بود كه موجي از شور و اشتياق در بين مردم شهيد‌پرور «خوي» به‌وجود آمد. 

ستاد و كميته‌ها تشكيل شد، تمام امكانات و مقدورات با همت شهرداري به‌كار گرفته شد...و نهايتا با تلاش‌هاي شبانه‌روزي، تمامي آنچه كه درخواست شده بود، انجام گرفت. 

با فرا رسيدن روز موعود مردم با برگزاري مراسمي باشكوه، حماسه‌اي بزرگ و ماندگار در تاريخ شهر خوي خلق كردند و بار ديگر به تبعيت از فرمانده هميشه پيروز عاشورا كاري كردند از جنس كارهاي شب‌هاي عمليات دفاع مقدس. 

حال و روز شهر فرق كرده است، دو تن از اصحاب كربلايي آقا مهدي، جايگاه ويژه‌اي در قلوب مردم شهر پيدا كرده‌اند. دوباره در شهر عطر و بوي كربلايي‌هاي لشكر عاشورا پيچيد... 

چند روز از مراسم هفتمين روز خاكسپاري شهداي گمنام تپه شهدا گذشت و شهردار خوي، همان رزمنده، ايثارگر و برادر دو شهيد بزرگوار، اينگونه روايت حركت بزرگ و جهادگونه خويش را به سردار باقرزاده گزارش نمودند: 

برادر بزرگوار سردار باقرزاده
رئيس کميته جستجوي مفقودين ستاد کل نيروهاي مسلح
با سلام و احترام
در اجراي دستور مبارک و مطاع شهردار شهيد آقاي مهدي باکري رضوان الله عليه؛ عمليات آماده‌سازي تپه‌ شهداي خوي در زميني به مساحت دو هکتار در تاريخ۳۱/۱/۹۱ با رمز مقدس يا زهراسلام الله عليها و با توکل به خداي سبحان آغاز و با به‌کارگيري تمام توان عملياتي، اجرايي و مالي شهرداري، مسير منتهي به محل دفن شهداي گمنام به طول دو کيلومتر جاده‌سازي، تسطيح و مورد بهره‌برداري قرار گرفت. 

شهرداري با فراخوان پيمانکاران برق‌رساني و اخذ پيشنهادات، اقدام به عقد قرارداد نمود و با کاشت ۲۷ اصله تير برق فشار قوي، موضوع برق‌رساني به محوطه انجام گرفت و با کاشت ۱۲ اصله تير چراغ برق در محوطه تپه، سيستم روشنايي هوشمند محوطه، با به‌کارگيري چراغ‌هاي سبز دور محيط محل دفن شهدا راه‌‌اندازي گرديد. 

منبع آب شرب سالم با تانکر ثابت سه هزار ليتري در محل تأمين شد و با تعبيه دو چشمه سرويس بهداشتي و لوله‌کشي آب، آبشخور محوطه تأمين گرديد و جهت رفاه بيشتر زائران، سکوي نماز در محل احداث گرديد. 

موضوع جهت‌يابي دقيق قبله با مساعدت واحد فني ارتش جمهوري اسلامي انجام يافت و قبور مبارک و مطهر شهدا در محاذات قبله حفر گرديد. 

کليه ظرفيت ناوگان اتوبوس‌راني جهت اياب و ذهاب روز تدفين در نظر گرفته شد و براي رفاه حال بيشتر مشايعين دو پارکينگ مجزا براي خودروهاي سواري و اتوبوس در مجاورت محل آماده‌سازي شد.
عمليات آماده‌سازي محوطه ۲۴ساعت قبل از مراسم تدفين با عنايت خاصه ارواح طيبه شهداي شاهد، و نظر و نگاه خدايي شهيد شهردار آقاي مهدي باکري، به اتمام رسيد. 
شهردار خوي-كربلايي خليلي 

به اذعان مردم و مسئولين شهر اگر دست عنايت خاص شهيداني همچون شهيد والامقام مهدي باكري بر سر تمامي امور ديده شود، همتها و اراده‌ها براي قدم نهادن در مسير نوراني خدمت به آنان بلند، و دلها عاشقانه متوجه حضرت حق خواهد شد... 

و باقرزاده نيز در مقام پاسداشت و شكر الهي، به نامه حاج يوسف كربلايي اينگونه پاسخ داد:
آقاي شهردار سلام
از اين که دستور آقا مهدي را مخلصانه انجام داديد، بي‌نهايت سپاسگزارم.
شهردار محترم خوي برادر ارجمند جناب آقاي حاج يوسف کربلايي خليلي 
آقا «مهدي باکري» هم مثل شما شهردار بود و او حالا شهردار «مُلکي» است که «مَلَک» به آن غبطه مي‌خورد: «عِنْدَ مَليکٍ مُقتدر» 

آقا مهدي تعريف تازه‌اي از شهر و شهرداري داد، او شهردار شهري بود که جغرافياي آن را با پاي «همت» مي‌پيمود. جغرافيايي که از تلاقي «دجله» هميشه جاري تکليف و «فرات» هميشه جوشان «ولايت» ساخته مي‌شد و در فرازگاه آن، خيمه «عاشورا» بود. 

«عاشورا»، آرمان‌شهر« قمر منير بدر» بود که هيچگاه به محاق فراموشي سپرده نخواهد شد. نه مگر، فرمان او امروز هم راهکار قرب الي الله است. 

از اينکه شما شهردار «ولي‌شناس» دستور پرچمدار عاشوراييان را لبيک گفتيد و بر فراز گنبد گمنامي «اهل خُمول»، منور ايمان، روشن نموديد و با آبرساني بهنگام، تشنگان آبراه معرفت را سقايت فرموديد؛ باز هم سپاسگزارم. 

اگر حافظ خوش سخن بود، ديگر نمي‌سرود که:
رندان تشنه لب را آبي نمي‌دهد کس گويي «ولي شناسان» رفتند از اين ولايت
اجر شما با شهردار آرمان‌شهرِ «عاشورا»، آقا «مهدي باکري»
آري حديث دلدادگي به شهيدان اين‌چنين است...

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0