مقاله برگزیده همایش ملی رویکرد های نوین در مدیریت کسب و کار که در ۲۹آبان ماه ۱۳۹۳ در دانشگاه تبریز برگزار گردید( چاپ شده در صفحه ۱۶۱کتاب مجموعه مقالات همایش).

چکیده مقاله

طی تحقیق صورت گرفته سطح عملکرد شهرداری ایلخچی بر اساس مدل BSC مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته شده است. باید توجه داشت سازمانهای کارآ به جمع آوری و تحلیل داده ها بسنده نمی کنند بلکه از این داده ها برای بهبود سازمان و تحقق رسالت و استراتژیهای سازمان استفاده می کنند. مدل کارت امتیازی متوازن است که با دیدی وسیع و کلان بر عملکرد سازمان می نگرد و براساس چهار دیدگاه مالی، مشتری، فرایندهای داخلی و رشد و یادگیری به ارزیابی عملکرد سازمان می پردازد. هدف این پژوهش سنجش سطح عملکرد شهرداری شهر ایلخچی بوده است تا بتوان نقاط ضعف آن را رفع و نقاط قوت آن را تقویت نمود. روش پژوهش صورت گرفته از نوع توصیفی، به لحاظ هدف کاربردی و به لحاظ روش اجرا پیمایشی است. ابزار گردآوری داده ها شامل پرسشنامه محقق ساخته می باشد. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از نرم افزار SPSS V21 جهت تجزیه و تحلیل های آماری (محاسبه میانگین و واریانس داده ها، سنجش پایایی پرسشنامه ها، نرمال بودن داده ها و آزمون t ) استفاده گردیده است. در نهایت نتایج نشان می دهد که از نظر ابعاد و معیار های مالی، مشتری و فرآیندهای داخلی در سطح بالای متوسط و در بعد رشد و یادگیری کمتر از متوسط می باشد و در کل نمره عملکرد شهرداری در طیف لیکرت با بازه ۱ تا ۵، نمره ۳٫۳۱ می باشد. بطور کلی از چهار مولفه موجود سه مولفه اول در سطح متوسط و خوب قرار داشته و چهارمین بعد که رشد و یادگیری است نمره کمتر از ۳ (زیر متوسط) را دارد.

در نهایت امید است که سازمانها و نهادهای دولتی از ابزارهای علمی و نوین در مدیریت خود استفاده نموده و تنها آنها را محدود به نوشته های تحقیقاتی ننمایند.

نویسنده مقاله: احمد رجبی خاصوانی ، دانشجوی دکتری مدیریت- کارمند شهرداری ایلخچی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تمدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.