جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در محیط کار

چند وقتی است که ویروس کرونا یا کرونا ویروس به ایران رسیده و همراه با خود موجی از نگرانی و ترس را به وجود آورده است. اما هنوز هم با آموزش و اطلاع‌رسانی به ویژه در فضاهای عمومی می‌توان از شمار مبتلایان یا حداقل میزان نگرانی‌ها کاست .

جلوگیری از انتشار و گسترش شایعات

اخبار گسترس ویروس کرونا به خودی خود موجی از اضطراب را به دنبال داشته و به همین دلیل نیز بهترین اقدام جلوگیری از انتشار شایعات و دست به دست شدن اطلاعات نادرست است.

جلوگیری از حضور افراد مشکوک به ویروس در محیط کار

آلودگی به ویروس کرونا با تب بالای ۳۹ درجه شروع می‌شود و با سرفه خشک و پس از یک هفته با تنگی نفس ادامه پیدا می‌کند.

این ویروس همچنین در معمولی‌ترین حالت باعث سرماخوردگی می‌شود. در چنین شرایطی باید انعطاف‌پذیر بوده و به کارمندان تاکید کنند که در صورت داشتن هریک از این علائم، از حاضر شدن در محل کار پرهیز کرده و تا بهبودی کامل، از خانه کارها را انجام دهند.

آموزش نکات بهداشتی

ویروس کرونا بدنه‌ای از جنس لیپید (نوعی چربی طبیعی) دارد و  با مواد شوینده از بین می‌رود. از این نظر باید به کارمندان تاکید شود که دستان‌شان را با مایع ضدعفونی‌کننده الکلی که حداقل ۶۰ تا ۹۵ درصد الکل دارد، تمیز کرده یا حداقل به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویند.

شستن  صحیح دست‌ها یکی از مواردی است که باید به کارمندان آموزش داده شود.

همچنین باید کارکنان این نکته را بدانند که هرچند استفاده از ماسک‌های معمولی و حتی فیلتردار در جلوگیری از انتقال ویروس نانومتری کرونا نقش زیادی ندارد؛ اما لازم است که در محیط‌های عمومی از آنها استفاده کرد. نکته مهم این است که استفاده مکرر از یک ماسک و محیط مرطوب آن، خود باعث رشد باکتری‌ها می‌شود.

ضدعفونی کردن سطوح مشترک و یادآوری آن به کارکنان

سطوح مشترک مثل دکمه‌های آسانسور، دستگیره‌ درها، پریزها، دکمه ورود و خروج و میزها باید به طور مرتب ضدعفونی شوند؛ کارهایی که ساده، ولی بسیار مهم هستند. همچنین، بهتر است که مواد ضدعفونی‌کننده به طور گسترده در دسترس باشند و سطوح مختلف به صورت مرتب با این موارد پاک شوند.

سایر نکات بهداشتی

  • کارکنان ادارات تا حد امکان از خانه غذا و خوراکی بیاورند و از سفارش غذا از رستوران‌ها خودداری کنند.
  • ، حتماً اگر میوه مصرف میکنید به خوبی با مواد ضدعفونی‌کننده شست‌وشو شوند.
  • بهتر است تا زمان رفع این اپیدمی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنند.

روابط عمومی شهرداری ایلخچی

 

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تمدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.