چهارشنبه آخر هر سال ایرانیان جشنی دارند به نام چهارشنبه سوری دارند اما به مرور زمان این مراسم از حالت جشن خارج شده و به سو استفاده از مواد محترقه انجامیده است

خطرات چهارشنبه سوری برای کودکان و نوجوانان

مراسم چهارشنبه سوری که در سال های دور، با روشن کردن یک آتش کوچک و دور هم جمع شدن خانواده ها جشن گرفته می شد، سال هاست که شباهت زیادی به صحنه های جنگ پیدا کرده است.

دیگر مراسم چهارشنبه سوری، شباهتی به جشنی که در شاهنامه فردوسی نیز به آن اشاره شده، ندارد.

در شب چهارشنبه آخر سال، قشری که بیشتر آنها را جوانان و نوجوان تشکیل می دهند با در دست داشتن مواد محترقه خطرناک، آرامش را از شهروندان سلب می کنند و گاه این سلب آرامش آنها با خطراتی برای خودشان و همچنین دیگران همراه می شود.

هر سال توصیه های مکرری در رابطه با کم خطر برگزار کردن مراسم چهارشنبه سوری ارائه می شود و امسال نیز این توصیه ها رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است.

در آستانه روزهای پایانی سال و با نزدیک شدن به مراسم چهارشنبه سوری، افرادی که پیش از این اقدام به جمع آوری، نگهداری و انبار مواد محترقه کرده اند در تلاش برای رساندن این مواد به مصرف کنندگان خود هستند.

افردای که از خرید مواد محترقه استقبال می کنند، بیشتر نوجوانان و جوانان هستند و این عده، فریب فروشندگان مواد محترقه را می خورند.

بسیاری از کودکان و نوجوانان که از مواد محترقه خطرناک استفاده می کنند به هیچ وجه متوجه خطرات استفاده از این مواد نیستند. آنها تنها از زشت بودن عمل خود با خبر هستند و به همین خاطر ترقه هایشان را مخفی می کنند.

در بسیاری از موارد دیده شده که کودکان و نوجوانان مواد محترقه خود را در زیپ کیف مدرسه خود مخفی می کنند. در این شرایط اگر کیف آنها در کنار شوفاژ قرار گیرد، هر لحظه احتمال منفجر شدن ترقه ها وجود دارد ضمن اینکه برخی مواد محترقه را در جیب لباس خود نگهداری می کنند و با حرارت بدن آنها، احتمال انفجار مواد محترقه وجود دارد.

نکته ای که قابل توجه است این است که؛ پدران و مادران طوری که به شخصیت فرزندانشان لطمه وارد نشود، نقاطی که احتمال مخفی کردن ترقه از سوی فرزندانشان وجود دارد را شناسایی و بازدید هایی را از این محل ها داشته باشند. بدون شک با این کار جلو بسیاری از خطرات گرفته خواهد شد.

نکات ایمنی چهارشنبه سوری

 1. از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را رعایت نمی کنند، جدا بپرهیزید.
 2. تماشاچیان (ناظرین بیگناه) معمولا در خطر اصابت ترکش های ترقه ها و مواد منفجره هستند . سعی کنید در تیر رس ترکش ها نباشید و هیچگاه این مواد را به سمت افراد دیگر پرت نکنید.
 3. از پرتاب فشفشه، موشک و سایر مواد آتش زا روی شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنید.
 4. فقط در فضای باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه نمائید و هیچگاه آن را در فضای بسته استفاده نکنید.
 5. از آتش زدن لاستیک، هیزم و کارتن خالی در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید؛ چرا که ضمن آلودگی شدید هوا، سایر خطرات را هم در بر دارد.
 6. آتش بازی در نزدیکی پمپ بنزین ها، وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند، در صورت کمترین نشت از وسایل نقلیه، و حتی در شرایط عادی این وسایل را به بمبی تبدیل می کند که ماشه انفجار آن کشیده شده باشد.
 7. در صورت روشن کردن آتش توصیه می شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جدا خودداری کنید.
 8. هنگام استفاده از اینگونه مواد، حضور یک فرد بالغ و آشنا به نکات ایمنی ضروری است و این مواد را در اختیار بچه های کوچک قرار ندهید.
 9. از مواد محترقه و منفجره و ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنید.
 10. ترقه ها و فشفشه و دیگر و اسباب آتش بازی را از فروشنده های مجاز و معتبر تهیه کنید و به برچسب آن توجه کنید.
 11. در هر زمان فقط یکی از مواد محترقه و منفجره را روشن کنید و همزمان تعداد زیادی از آنها را با هم آتش نزنید.
 12. ترقه ها و فشفشه های عمل نکرده را مجددا روشن نکنید.
 13. هرگز مواد سوختنی و ترقه را در مقادیر کم یا انبوه در منزل نگهداری نکنید.
 14. مواد محترقه و منفجره را در محلی مطمئن دور از دسترس کودکان، در مکان خشک و خنک نگهداری کنید.
 15. از حمل مواد محترقه و منفجره در جیب هایتان اجتناب کنید. بسیاری از کودکان به دور از چشم والدین مواد را خریداری و در جیب، کیف و یا کمد نگهداری می کنند که به علت درجه آتشگیری پایین بزودی مشتعل و خسارات جانی و مالی فراوانی را ببارمی آورند.
 16. هنگام استفاده از فشفشه، دستتان را باز نگهداشته و از جلوی صورتتان دور نگهدارید تا دچار سوختگی نشوید.
 17. این مواد را در داخل وسایل با پوشش شیشه ای و یا قوطی های فلزی منفجر نکنید.
 18. از انداختن مواد تحت فشار( مانند کپسولها ، اسپری حشره کش و ….) و وسایل شیشه ای (مانند شیشه آب، آمپول،… و قوطی های فلزی (مانند قوطی های اسپری و کنسرو ) به درون آتش جدا بپرهیزید؛ زیرا به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ذرات آن پرتاب و وارد چشم می شود.
 19. حتما از عینک و دستکش محافظ استفاده کنید.
 20. وجود یک کپسول خاموش کننده آتش نشانی پودری در نزدیک محوطه آتش ضروری است.
 21. قبل از ترک محل روشن کردن آتش، حتما از خاموش بودن آن مطمئن شده و باقیمانده آنرا حتما توسط آب سرد کرده و جمع آوری کنید.

 

در صورت بروز هر گونه حریق یا حادثه، ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با شماره تلفن ۱۲۵ ایستگاه آتش نشانی ایلخچی تماس حاصل نمایید.

بیایید امسال چهارشنبه سوری با ماندن در خانه سفیران سلامت شهرمان باشیم تا علاوه بر  کاهش خطرات ناشی از چهارشنبه سوری در کاهش انتشار ویروس کرونا نیز در بین همشهریان و خانواده خود نقش داشته باشیم.

 

سرافراز- روابط عمومی شهرداری  ایلخچی

ثبت دیدگاه

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تمدیر سایت منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.