هشدار در خصوص خطر سیلاب/ذوب شدن برف ها و خطر ایجاد سیلاب در روزهای آتی

احتمال وقوع سیلاب ناشی از افزایش دما در اردیبهشت ماه دور از انتظار نیست چرا که این افزایش دما باعث ذوب شدن برف در نقاط کوهستانی و بالادست شده و سبب افزایش حجم آب رودخانه ها و بروز سیلاب را به دنبال خواهد داشت .

در حالیکه آبگرفتگی و طغیان رودخانه‌ها بر اثر بارندگی های اخیر در برخی نقاط ادامه دارد، افزایش دما در روزهای آینده نیز باعث خواهد شد تا برف های زمستانی باقی مانده در ارتفاعات ذوب شود و روان آب ها به سمت پایین دست ها جاری و باعث افزایش حجم آب رودخانه ها شود که می تواند بصورت سیلاب خود را نمایان کند .

همچنین با توجه به ظرفیت انباشت رودخانه ها و اشباع زمین از جذب آب، بارش مجدد باران و حرکت روان آب های جدید می تواند موجب بروز مشکلات متعددی شود که باید از هم اکنون نسبت به کنترل آب سدها و دیگر تمهیدات، اقدامات لازم انجام شود.

عموم مردم باید اخطارها و هشدارهای دستگاه های اجرایی و هواشناسی را مبنی بر حجم گسترده بارندگی ها ، احتمال وقوع سیلاب و مشکلات بوجود آمده را جدی بگیرند تا از وقوع حوادث تلخ و ناخوشایند جلوگیری شود.

 

نکات ایمنی کلی

نکات ایمنی قبل از وقوع سیل عبارتند از:

  • از ساخت‌وساز در حاشیه رودخانه‌ها و دشت‌ها خودداری کنید.
  • موانعی مثل تیرها و دیوارها برای جلوگیری از ورود سیلاب به خانه خود احداث کنید.
  • دیوارهای زیرزمین را با ترکیبات ضد آب بسازید تا از نشت آب جلوگیری شود.
  • به پیش‌بینی هواشناسی توجه کنید. در هنگام پیش‌بینی باران شدید و طوفان نیز به اخبار توجه کنید.
  • از تردد غیر ضرروری در حواشی رودخانه ها خوداری کنید

 

در آب نروید

سیلاب معمولا با سرعت زیاد حرکت می‌کند. بنابراین اگر آب حتی به اندازه ۱۵ سانتی‌متر عمق داشته باشد، می‌تواند باعث به هم خوردن تعادل یک فرد بالغ شود. برای عدم آسیب، از سیلاب دور باشید و در مناطق سیل زده قدم نزنید؛ زیرا تعیین عمق آب دشوار است. همچنین مشخص نیست که چه چیزی در زیر آب قرار دارد و اشیاء زیر آب می‌توانند به شما آسیب برسانند. حتی حرکت در آب کم عمق نیز می‌تواند باعث افتادن شما شود. اگر مجبور هستید در آب قدم بزنید. برای بررسی استحکام زمین مقابل خود از چوب استفاده کنید.

 

به مناطق مرتفع بروید

اگر در حال پیاده روی هستید، یک منطقه مرتفع پیدا کنید. اگر وسیله نقلیه شما متوقف شده است، بیرون بروید و زمین بالاتری را پیدا کنید. از مناطق کم عمق مانند زیرزمین‌ها یا زیرگذرها دوری کنید زیرا این مناطق در هنگام سیل بسیار خطرناک هستند.

 

حاجی باپیری- روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر ایلخچی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تمدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.