🌳شکل دهی درختان و درختچه های زینتی وپرچین ها( دیواره های سبز ) به عنوان یک هنر خاص در تزئینات بوستان ها و پارک های شهری مورد توجه بوده است و امروزه این هنر تکامل خاصی یافته است که از جنبه های مختلف واهداف متفاوت از جمله زیبا سازی فضای شهری ؛ کاهش آلودگی صوتی, آلودگی محیط زیست , بالا بردن سطح فرهنگ سلامت و نشاط جمعی …. مورد بحث قرار گرفته است فن آرایش و فرم دهی درختان و درختچه ها فنی است که توام با ذوق هنری و شناخت خصوصیات مرفولوژی و بیولوژی آنها می باشد .
🌴کثر درختان مورد استفاده در فضای سبز شهری در صورت نگهداری مناسب عمر مفید بالایی خواهند داشت و هرچه از عمر آنها می گذرد تاجی گسترده تر ، سایه اندازی بیشتر ، تولید اکسیژن و رطوبت بیشتر و بطور کلی اثرات زیست محیطی افزون تری خواهند داشت.در این میان درختان و درختچه ها و پیچک ها به لحاظ زیبایی از نظر فرم, تنوع, رنگ گل و شکل پذیری اهمیت بسیار زیادی در رابطه با فضای سبز دارند و هرس سبز تابستانه می تواند در زیبایی دو چندان آن تاثیر گذار باشد.
🌹در راستای زیبا سازی فضای سبز شهری و نگهداری از این ریه های تنفسی در سطح شهر، واحد خدمات شهری شهرداری ایلخچی اقدام به هرس فرم گیاهان فضای سبز شهری نمود. در این عملیات درختان و درخچه های زینتی در پارک ها و بوستان های شهری علاوه بر حذف سرشاحه های خشک، فرم دهی و زیبا سازی شدند.
🍀گفتنی است که هرس تابستانه در فصل رشد انجام می شود و شامل حذف شاخه و یا سر شاخه های خشک بیمار، نرک ها ، پاجوش ها و حذف گلها و میوه های خشکیده ( به منظور تحریک تولید مجدد گل ومیوه) ، ایجاد پرچین و شکل دهی (Topiary) می باشد.
🇮🇷روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر ایلخچی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تمدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.